piasek workowany

piasek workowany do piaskownicy, wylewek, kostek

 

worki 25 kg - 6,99 zł brutto

 

NOWOŚĆ: Klej epoksydowy do naprawy betonu:

schody, posadzki, szczeliny, pęknięcia, spoiny - w tubie

 

sól drogowa Lublin Atut-Bis gruboziarnista
 

- odbiór osobisty lub dostawa wg ustaleń
 

Współpracujemy z:

         

Zapraszamy na ul. Energetyków 5

 

sprzedaż hurtowa i detaliczna

 

Miejsce przyjazne zwierzętom Lublin

 

Sobota 20.04.2024

czynne w godzinach 7-13

 

market budowlany

 

Witamy na naszej stronie internetowej.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych Klientów stworzyliśmy wygodną i nowoczesną bazę danych.

Działając zgodnie z naszą dewizą i zapewniając Państwu"profesjonalizm w dobrej cenie" oferujemy fachowe doradztwo i miła obsługę przy realizacji Państwa inwestycji.Szeroka gama produktów pozwala nam zaopatrzyć budowy w materiały budowlane od fundamenty po dach.

Naszym klientom proponujemy również kontakt,ze sprawdzonymi firmami wykonawczymi.

 

Atut-Bis

Promocja nr 1

dowiedz się więcej
Atut-Bis

Promocja nr 2 - gratis!

dowiedz się więcej
Atut-Bis

Wyprzedaż i promocja!

dowiedz się więcej

Znajdujesz się tutaj: Atut-Bis / Artykuły / Czym docieplać...? Styropian czy wełna...?

Czym docieplać...? Styropian czy wełna...?

Dyżurnym pytaniem jakie zadają sobie osoby planujące ocieplenie domu jest co wybrać – styropian czy wełnę. Teoretycznie, biorąc pod uwagę fakt, że większość ociepleń wykonywane jest przy użyciu styropianu wydaje się że to najlepsze rozwiązanie. Z drugiej strony, fakt że wełna mineralna jest znacznie droższa budzi wątpliwości na zasadzie, że skoro jest droższa od styropianu to znaczy że jest od niego lepsza.

Co zatem wybrać styropian czy wełnę?

Odpowiedź nie jest prosta i niestety nie można jednoznacznie odpowiedzieć, trzeba po prostu rozpatrzyć kilka aspektów związanych ze stosowaniem tychże wyrobów. Są to materiały uzyskiwane w zupełnie innych procesach technologicznych, mające różne właściwości fizyczne i zupełnie inne parametry techniczne. Ich jedyną wspólna cechą jest porównywalna, bardzo dobra izolacyjność cieplna na poziomie ok. 0,040-0,042 W/mK.

Stosując zatem płyty o analogicznej grubości, w obu przypadkach uzyskuje się więc porównywalną izolacyjność cieplną ścian, czyli najbardziej wymierny dla inwestora czynnik. Płyta z wełny o grubości 12 cm będzie miała bardzo podobną izolacyjność cieplną co 12 cm styropianu. Wełna mineralna zdecydowanie lepiej niż styropian tłumi (pochłania) dźwięki, jednak układ ociepleniowy zarówno z użyciem jednego jak i drugiego izolatora nie powoduje w praktyce polepszenia akustyki. Wręcz przeciwnie, analizy i pomiary wykonane w laboratoriach wskazują iż oba ocieplenia w porównywalny sposób pogarszają parametry akustyczne ocieplanych ścian zewnętrznych budynków.

Z ekonomicznego punktu widzenia tańszym, czyli lepszym rozwiązaniem jest styropian. Jest powszechnie dostępny w handlu, tańszy w zakupie i łatwiejszy w obróbce (docinaniu, szlifowaniu) przez co i koszty robocizny są mniejsze. Mniejsze koszty ocieplenia przy użyciu styropianu wiążą się również z tym ze nie wymaga on kołkowania (w budynkach o wysokości do 12 m), a jeśli już trzeba kołkować, to przy użyciu tańszych, tworzywowych łączników mechanicznych.

Wełna wymaga kołków z trzpieniem stalowym, które są droższe, a poza tym musi być więcej łączników w przeliczeniu na 1 m2 niż w przypadku lżejszego styropianu. Ponadto zużycie klejów w przypadku stosowania wełny jest większe o około 30 % niż przy zastosowaniu płyt styropianowych.

Wełna ma przewagę nad styropianem pod względem odporności ogniowej – klasyfikowana jest jako całkowicie niepalna (klasa A1), podczas gdy styropian jest klasy E, co oznacza że jedynie nie rozprzestrzenia ognia. Ta właściwość predysponuje ja do ociepleń budynków wysokich (powyżej 25 m) oraz obiektów użyteczności publicznej, biur, szpitali, szkół itp. W przypadku budynków jednorodzinnych nie jest jednak aż tak istotna.

Kolejną różnicą jest zdecydowanie lepsza paroprzepuszczalność wełny, jak jednak pokazują analizy cieplno-wilgotnościowe i dokładne obliczenia, ilość pary wodnej możliwej do odprowadzenia poprzez ściany to zaledwie maksymalnie 3 % całkowitej ilości pary która powinna być usuwana z pomieszczeń. Za usunięcie reszty jest i powinna być odpowiedzialna odpowiednio sprawna wentylacja pomieszczeń.

Jak widać odpowiedź jednoznaczna na tak zadane pytanie nie jest możliwa. Jeden i drugi materiał ma swoje wady i zalety, dlatego dobór powinien być przeprowadzony indywidualnie, w zależności od oczekiwań inwestora czy charakteru danego budynku


Powrót
Filtr
Wyszukiwarka
Copyright © Atut-Bis - 2014. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij